ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΟΜΑΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ. ΕΘΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΕΟΠΠΕΠ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ

Υλοποίηση του Webinar “ Αναγνωρίζω τα προσόντα μου και προσανατολίζομαι στο δρόμο της σταδιοδρομίας. Εθνικές και Ευρωπαϊκές δράσεις και εργαλεία του ΕΟΠΠΕΠ για την υποστήριξη των φοιτητών και των αποφοίτων

Με ιδιαίτερη επιτυχία υλοποιήθηκε  στις 7 Μαΐου 2021 από το Γραφείο Διασύνδεσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με τον ΕΟΠΠΕΠ (Εθνικό Οργανισμό Πιστοποίησης Προσόντων Επαγγελματικού Προσανατολισμού)  το ενημερωτικό webinar με θέμα «Αναγνωρίζω τα προσόντα μου και προσανατολίζομαι στο δρόμο της σταδιοδρομίας. Εθνικές και Ευρωπαϊκές δράσεις και εργαλεία του ΕΟΠΠΕΠ  για την υποστήριξη των φοιτητών και των αποφοίτων».

Σκοπός της συγκεκριμένης ενημερωτικής συνάντησης ήταν να αναδειχθεί στους συμμετέχοντες το γεγονός της συνεισφοράς του Ελληνικού και Ευρωπαϊκού πλαισίου προσόντων στην ανεμπόδιστη μετακίνηση των αποφοίτων του Πανεπιστημίου σε χώρες τις Ε.Ε. Επιπροσθέτως, έγινε αναφορά στο πως πρέπει να αξιολογούμε τις δεξιότητες ζωής και σταδιοδρομίας μας σε μια αβέβαιη και μεταβατική εποχή. Ιδιαίτερη έμφαση επίσης δόθηκε στο πόσο σημαντικό είναι κάθε νέος να προσανατολίζεται στο δρόμο της σταδιοδρομίας του με την βοήθεια της επικαιροποιημένης πύλης  του επαγγελματικού προσανατολισμού του ΕΟΠΠΕΠ. Αξιοσημείωτη δε, ήταν η αναφορά στο “Europass”, το οποίο αποτελεί ένα από τα βασικά εργαλεία για το επόμενο βήμα στην σταδιοδρομία του υποψηφίου που εισέρχεται στον εργασιακό στίβο,  ώστε να προβαίνουν στις βέλτιστες επιλογές σταδιοδρομίας.

Εισηγητές του συγκεκριμένου webinar ήταν ο κ. Σπύρος Παπαϊωάννου Προϊστάμενος Εθνικού Πλαισίου Προσόντων, ο κ. Δημήτρης Γαϊτάνης Προϊστάμενος Διεύθυνσης Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού, η κα. Βούλη Τετραδάκου Προϊσταμένη Τμήματος Ανάπτυξης Υπηρεσιών και Υποστήριξης Εργαλείων ΣΥΕΠ και η κα. Σταυρούλα Δουλάμη Προϊσταμένη Τμήματος Επιστημονικής Στήριξης Στελεχών και Φορέων ΣΥΕΠ-Συντονίστρια Εθνικού Κέντρου Europass

Μπορείτε να δείτε τις σχετικές παρουσιάσεις πατώντας στον αντίστοιχο σύνδεσμο:

παρουσίαση κ. Γαϊτάνη,

παρουσίαση κας. Τετραδάκου,

παρουσίαση κας. Δουλάμη

Ευχαριστούμε θερμά τόσο τoυς προϊσταμένους των Τμημάτων του ΕΟΠΠΕΠ για την πολύτιμη αρωγή τους στην υλοποίηση του συγκεκριμένου webinar. Θερμές ευχαριστίες στους καθηγητές του Ιδρύματος ΕΚΠΑ και στους εκπροσώπους των ΟΜΕΑ των τμημάτων, αλλά και σε φοιτητές και αποφοίτους του Ιδρύματος, οι οποίοι συμμετείχαν στην συνάντηση και με τις απορίες και τοποθετήσεις τους μας έδωσαν την ευκαιρία να αναλύσουμε διεξοδικά και διαδραστικά θέματα σταδιοδρομίας, επαγγελματικού προσανατολισμού αλλά και να αναλύσουμε το Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων καθώς και να δοθούν κατευθύνσεις για τον σωστό χειρισμό του Europass.

Διοικητική υποστήριξη Γραφείου Διασύνδεσης

Ανακοίνωση-Πρόσκληση Σεμιναρίου

Το Γραφείο Διασύνδεσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με τον Εθνικό Οργανισμό Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΕΟΠΠΕΠ) σας προσκαλεί να παρακολουθήσετε το ενημερωτικό διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα «Αναγνωρίζω τα προσόντα μου και προσανατολίζομαι στον δρόμο της σταδιοδρομίας. Εθνικές και Ευρωπαϊκές δράσεις και εργαλεία του ΕΟΠΠΕΠ για την υποστήριξη των φοιτητών και αποφοίτων» .

Το συγκεκριμένο διαδικτυακό σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 7 Μαΐου 2021 και ώρα 17:00-19:00.

O σκοπός του συγκεκριμένου ενημερωτικού σεμιναρίου είναι να καταστήσει σαφή την συνεισφορά του Ελληνικού και Ευρωπαϊκού Πλαισίου Προσόντων κυρίως σε θέματα μετακίνησης των αποφοίτων του πανεπιστημίου στις Ε.Ε. Επιπροσθέτως, να διαλευκάνει ζητήματα τα οποία σχετίζονται με την επαγγελματική αβεβαιότητα και τον επαγγελματικό προσανατολισμό καθώς και τις μεταβάσεις σταδιοδρομίας.

Θεματολογία - Εισηγητές:

«Η συνεισφορά του Ελληνικού και Ευρωπαϊκού Πλαισίου Προσόντων στην ανεμπόδιστη μετακίνηση των αποφοίτων πανεπιστημίου στις χώρες τις Ε.Ε.»

Σπύρος Παπαϊωάννου Προϊστάμενος Τμήματος Εθνικού Πλαισίου Προσόντων.

«Αξιολογώντας τις δεξιότητες ζωής και Σταδιοδρομίας μας σε μια εποχή διαρκών μεταβάσεων και αβεβαιότητας»

Δημήτρης Γαϊτάνης Προϊστάμενος Διεύθυνσης Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού.

«Προσανατολίσου στο δρόμο της σταδιοδρομίας με την επικαιροποιημένη πύλη επαγγελματικού προσανατολισμού για ενήλικες, του ΕΟΠΠΕΠ., e-stadiodromia»

Βούλη Τετραδάκου Προϊσταμένη Τμήματος Ανάπτυξης Υπηρεσιών και Εργαλείων ΣυΕΠ-Συντονίστρια Εθνικού Κέντρου Euroguidance .

«Europass: κάνε το επόμενο βήμα στην σταδιοδρομία σου»

Σταυρούλα Δουλάμη Προϊσταμένη Τμήματος Επιστημονικής Στήριξης Στελεχών Φορέων ΣυΕΠ-Συντονίστρια Εθνικού Κέντρου Europass.

Υπερσύνδεσμος ενημερωτικού σεμιναρίου

Webex

Πληροφορίες για το Webinar

• Η συμμετοχή στο Webinar είναι ανοικτή σε όλους τους ενδιαφερόμενους και χωρίς κόστος.

• Την ημέρα και ώρα διεξαγωγής του Webinar θα επισκεφτείτε τον ανωτέρω σύνδεσμο Webex Meetings .

• Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στην Ελληνική Γλώσσα

• Για να υποβάλλετε ερωτήσεις ή σχόλια προς τους εισηγητές θα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την φόρμα υποβολής σχολίων της εφαρμογής , η οποία θα είναι διαθέσιμη καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδήλωσης.