ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ

Με ιδιαίτερη επιτυχία υλοποιήθηκε στις 26  Φεβρουαρίου 2022 από το Γραφείο Διασύνδεσης Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών το ενημερωτικό webinar με θέμα: «Πώς γίνεται η ΜΕΤΑΒΑΣΗ από τις βασικές σπουδές στα σύγχρονα επαγγέλματα».

Σκοπός του ενημερωτικού σεμιναρίου ήταν η παροχή ερεθισμάτων και πληροφοριών στο φοιτητικό κοινό για την ένταξή τους στη σύγχρονη αγορά εργασίας. Συζητήθηκαν θέματα σχετικά με τη δομή της αγοράς εργασίας , τα προσόντα των σύγχρονων επαγγελματιών, τους κλάδους και τα επαγγέλματα με προοπτικές, τα μεταπτυχιακά που βοηθούν σε αυτή την μετάβαση καθώς και τα κριτήρια επιλογής των κατάλληλων μεταπτυχιακών για τους υποψηφίους, προκειμένου να βοηθηθούν οι φοιτητές στο σχεδιασμό της επαγγελματικής τους πορείας.

Εισηγήτρια του συγκεκριμένου ενημερωτικού webinar ήταν η κυρία Αμαλία Αναστάσογλου: Οικονομολόγος - Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού Γραφείου Διασύνδεσης Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Το Γραφείο Διασύνδεσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σας προσκαλεί να παρακολουθήσετε το ενημερωτικό webinar με θέμα:  «Πώς γίνεται η ΜΕΤΑΒΑΣΗ από τις βασικές σπουδές στα σύγχρονα επαγγέλματα».

Το συγκεκριμένο ενημερωτικό Webinar θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 26  Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 11.30-13.00.

Ο σκοπός του ενημερωτικού σεμιναρίου είναι η ενημέρωση και συζήτηση σχετικά με τους κλάδους και τα επαγγέλματα του μέλλοντος, την προσέγγισή τους μέσω μεταπτυχιακών προγραμμάτων μετά από τις βασικές σπουδές, αλλά και τα κριτήρια επιλογής των μεταπτυχιακών προγραμμάτων, ώστε να ταιριάζουν στο προφίλ των υποψηφίων.

Εισηγήτρια:

Υπερσύνδεσμος Ενημερωτικού σεμιναρίου:

Webex

Password: Yc8tBWhYq72

Πληροφορίες για το webinar:

Η συμμετοχή είναι ανοιχτή σε όλους τους ενδιαφερόμενους και χωρίς κόστος.

Την ημέρα και ώρα διεξαγωγής του ενημερωτικού webinar θα επισκεφτείτε τον σύνδεσμο Webex Meetings.

Το ενημερωτικό webinar θα πραγματοποιηθεί στην Ελληνική Γλώσσα.

Για να υποβάλλεται ερωτήσεις ή σχόλια προς την εισηγήτρια θα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την φόρμα υποβολής σχολίων της εφαρμογής, η οποία θα είναι διαθέσιμη καθ’ όλη την διάρκεια της εκδήλωσης και στο τέλος της εισήγησης θα διαβαστούν τα ερωτήματά σας.

Όσοι ενδιαφέρονται για «βεβαίωση παρακολούθησης» παρακαλούνται να μπουν στον σύνδεσμο που παρατίθεται πιο κάτω προς συμπλήρωση των στοιχείων τους. Οι βεβαιώσεις παρακολούθησης θα σταλούν στα email σας.