ΚΡΙΣΙΜΕΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΤΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ ΣΕ ΚΡΙΣΙΜΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ

Με ιδιαίτερη επιτυχία υλοποιήθηκε στις 15 Απριλίου 2022 από το Γραφείο Διασύνδεσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών το ενημερωτικό webinar με θέμα: «”Κρίσιμες” δεξιότητες διαχείρισης της σταδιοδρομίας σε κρίσιμες περιόδους».

Σκοπός της ενημερωτικής εκδήλωσης ήταν η ανάδειξη του ρόλου της δια βίου μάθησης στην ανάπτυξη της σταδιοδρομίας και στη διαχείριση των προκλήσεων της σύγχρονης αγοράς εργασίας. Ακόμη, συζητήθηκε ο ρόλος δεξιοτήτων, όπως, για παράδειγμα, η δικτύωση, η προσαρμοστικότητα κι η ενεργητική στάση απέναντι σε απροσδόκητα γεγονότα στην ενδυνάμωση του επαγγελματικού εαυτού. Τέλος, παρουσιάστηκαν σχετικά ευρήματα μελετών τα οποία αφορούν στη σημαντικότητα της σύνδεσης της καλλιέργειας δεξιοτήτων με την ανταπόκριση στις απαιτήσεις της σύγχρονης  αγοράς εργασίας.

Εισηγητής του συγκεκριμένου ενημερωτικού webinar ήταν ο κος  Αριστείδης Λορέντζος: Ψυχολόγος – Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού του Γραφείου Διασύνδεσης ΕΚΠΑ.

Το Γραφείο Διασύνδεσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σας προσκαλεί να παρακολουθήσετε το ενημερωτικό webinar με θέμα: «Κρίσιμες Δεξιότητες Διαχείρισης της Σταδιοδρομίας σε Κρίσιμες Περιόδους».

Το συγκεκριμένο ενημερωτικό Webinar θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 15 Απριλίου 2022 και ώρα 18.30-20.00.

Ο σκοπός του ενημερωτικού σεμιναρίου έχει στόχο την αναφορά σε δεξιότητες, οι οποίες ευνοούν την ανάπτυξη της δια βίου μάθησης, ζήτημα «κρίσιμο» για την επαγγελματική ανάπτυξη. Ειδικότερα, θα συζητηθούν δεξιότητες, όπως η δικτύωση, η προσαρμοστικότητα και ο οραματισμός μέλλοντος, οι οποίες αναμένεται να συμβάλλουν στην πλοήγηση του ατόμου εντός ενός ρευστού περιβάλλοντος γεμάτου προκλήσεις (πολεμικές συρράξεις, πανδημία, κλπ.). Τέλος, θα παρουσιαστούν σχετικά δεδομένα μελετών.

Εισηγητής

Αριστείδης Λορέντζος: Ψυχολόγος – Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού Γραφείου Διασύνδεσης ΕΚΠΑ.

Υπερσύνδεσμος ενημερωτικού σεμιναρίου

Webex

Password: cFVyg7rAg23

Πληροφορίες για το webinar

H συμμετοχή είναι ανοιχτή σε όλους τους ενδιαφερόμενους και χωρίς κόστος.

Την ημέρα και ώρα διεξαγωγής του ενημερωτικού webinar θα επισκεφθείτε τον σύνδεσμο webex meetings.

Το ενημερωτικό webinar θα πραγματοποιηθεί στην Ελληνική γλώσσα.

Για να υποβάλλετε ερωτήσεις ή σχόλια προς τον εισηγητή θα μπορείτε να χρησιμοποιείτε την φόρμα υποβολής σχολίων της εφαρμογής (chat), η οποία θα είναι διαθέσιμη καθ’όλη την διάρκεια της εκδήλωσης.

Όσοι ενδιαφέρονται για «βεβαίωση παρακολούθησης» παρακαλούνται να μπουν στον σύνδεσμο που παρατίθεται πιο κάτω προς συμπλήρωση των στοιχείων τους. Οι βεβαιώσεις παρακολούθησης θα σταλούν στα email σας.

Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.