ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΣΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ

Υλοποίηση της διαδικτυακής εκδήλωσης (webinar): «Προοπτικές απασχόλησης στη Διοίκηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης»

Με ιδιαίτερη επιτυχία υλοποιήθηκε την Τρίτη 02 Νοεμβρίου 2021 (18:30-19:30) από το Γραφείο Διασύνδεσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών η ενημερωτική διαδικτυακή εκδήλωση (webinar) με θέμα:

«Προοπτικές απασχόλησης στη Διοίκηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης».

Στα πλαίσια της εκδήλωσης, οι φοιτητές ενημερώθηκαν για τις προοπτικές καριέρας σε διοικητικούς φορείς και μηχανισμούς της Ε.Ε και, παράλληλα, δόθηκε και η οπτική για ευκαιρίες απασχόλησης στον τομέα της έρευνας. Συγκεκριμένα, οι συμμετέχοντες πληροφορήθηκαν μέσα από αναφορές-παραδείγματα για το είδος, την έκταση και τον τρόπο αναζήτησης και εντοπισμού των ευκαιριών και προοπτικών απασχόλησης σε θεσμικά όργανα, οργανισμούς και ερευνητικούς φορείς της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Τέλος, οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήματα σε σχέση με τις προοπτικές απασχόλησης στους διοικητικούς μηχανισμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης, τα οποία και απαντήθηκαν.

Εισηγητές ήταν ο κ. Γιώργος Οικονόμου, επιστημονικός συνεργάτης του Γραφείου Αντιπρύτανη Διοικητικών Υποθέσεων του ΕΚΠΑ και διδάσκων στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου με γνωστικό αντικείμενο που αφορά στην Πολυεπίπεδη Διακυβέρνηση και Διοίκηση στην Ευρωπαϊκή Ένωση και την Ελλάδα, και η κα. Μαριάννα Κοντολάτου, Administrative and Communication Assistant στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα CIVIS a Civic European University Alliance και υποψήφια Διδάκτωρ στον τομέα της Πολιτικής Επικοινωνίας στο Τμήμα Επικοινωνίας, Μέσων και Πολιτισμού του Παντείου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών.

Μπορείτε να δείτε το υλικό της εκδήλωσης εδώ.

Διοικητική υποστήριξη Γραφείου Διασύνδεσης

Ανακοίνωση της εκδήλωσης

Το Γραφείο Διασύνδεσης του ΕΚΠΑ σας προσκαλεί να παρακολουθήσετε την διαδικτυακή εκδήλωση (webinar) την Τρίτη 02 Νοεμβρίου 2021 στις 18:30  με θέμα:

Προοπτικές απασχόλησης στους διοικητικούς μηχανισμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Σκοπός της εκδήλωσης είναι να ενημερωθούν οι συμμετέχοντες για το είδος, την έκταση και τον τρόπο αναζήτησης και εντοπισμού των ευκαιριών και προοπτικών απασχόλησης σε θεσμικά όργανα, οργανισμούς και ερευνητικούς φορείς της Ευρωπαϊκής Ένωσης, να επιλέγουν, στο πλαίσιο της διαδικασίας πρόσληψης, τη θέση που τους ενδιαφέρει και να αξιολογούν τις αντίστοιχες προοπτικές καριέρας.

Εισηγητές:

O κ. Γιώργος Οικονόμου, είναι διδάσκων στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου. Το γνωστικό του αντικείμενο αφορά στην Πολυεπίπεδη Διακυβέρνηση και Διοίκηση στην Ευρωπαϊκή Ένωση και την Ελλάδα. Μεταξύ των μαθημάτων που έχει διδάξει περιλαμβάνονται η Ευρωπαϊκή Ολοκλήρωση, η Δημόσια Διοίκηση στην Ευρωπαϊκή Ένωση, η Διαρθρωτική Πολιτική της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην Ελλάδα, η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση, καθώς και οι Πολιτικές της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Έχει διδάξει επίσης στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (ΠΔ 407/80), στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, ενώ έχει υπάρξει εισηγητής στην Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης, της οποίας είναι απόφοιτος.

Η κα. Μαριάννα Κοντολάτου, είναι Υποψήφια Διδάκτωρ στον τομέα της Πολιτικής Επικοινωνίας στο Τμήμα Επικοινωνίας, Μέσων και Πολιτισμού του Παντείου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών και εκπονεί τη διδακτορική διατριβή της με την υποστήριξη του Ελληνικού Ιδρύματος Έρευνας και Καινοτομίας (ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ). Επίσης είναι Administrative and Communication Assistant στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα CIVIS a Civic European University Alliance. Εργάστηκε στο παρελθόν ως ερευνήτρια και επικοινωνιολόγος στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ Strategies CODES (Communication, Cultural Diversity & Solidarity).

Πληροφορίες για την εκδήλωση:

Η συμμετοχή ανοικτή σε όλους χωρίς κόστος.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην Ελληνική Γλώσσα.

Υπάρχει η δυνατότητα υποβολής ερωτήσεων ή σχολίων προς τους ομιλητές κάνοντας χρήση της σχετικής φόρμας της εφαρμογής Webex, η οποία θα είναι διαθέσιμη καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδήλωσης.

Για να συμμετάσχετε παρακαλούμε ακολουθήστε τον σύνδεσμο:

Όσοι επιθυμούν να λάβουν βεβαίωση συμμετοχής καλούνται να συμπληρώσουν την ακόλουθη αίτηση: https://forms.gle/ACuWkzR5e5cpMfho7

Περισσότερες πληροφορίες για το σεμινάριο μπορείτε να βρείτε στους ακόλουθους συνδέσμους:

Μετά το πέρας της εκδήλωσης παρακαλούνται οι συμμετέχοντες να συμπληρώσουν την φόρμα αξιολόγησης του webinar, που υπάρχει στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://forms.gle/gsai7vCYvfj4LMdd8

Διοικητική υποστήριξη Γραφείου Διασύνδεσης