ΕΦΗΒΕΙΑ & EΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ - Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΤΟΧΟΘΕΣΙΑΣ

Με ιδιαίτερη επιτυχία υλοποιήθηκε την Παρασκευή 17/02/2023 από το Γραφείο Διασύνδεσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών το ενημερωτικό webinar με θέμα: «Εφηβεία: Eπαγγελματικός Προσανατολισμός - Ο ρόλος της αυτογνωσίας και της στοχοθεσίας».

Ο σκοπός της ενημερωτικής εκδήλωσης ήταν η εστίαση σε ψυχοσυναισθηματικά χαρακτηριστικά της εφηβικής ηλικίας και στο ρόλο ψυχομετρικών εργαλείων διερεύνησης επαγγελματικών ενδιαφερόντων, αξιών και λήψης απόφασης. Ακόμη, συζητήθηκε ο ρόλος της αυτογνωσίας και της στοχοθεσίας στην περαιτέρω συγκρότηση της εκπαιδευτικής και επαγγελματικής ταυτότητας του/της εφήβου.

Εισηγητής του συγκεκριμένου ενημερωτικού webinar ήταν ο κύριος Αριστείδης Λορέντζος Ψυχολόγος-Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού του Γραφείο Διασύνδεσης ΕΚΠΑ.

Μπορείτε να δείτε την σχετική παρουσίαση πατώντας τον συγκεκριμένο σύνδεσμο

Επίσης μπορείτε να βρείτε πρόσθετο ενημερωτικό υλικό στον συγκεκριμένο σύνδεσμο

Το Γραφείο Διασύνδεσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σας προσκαλεί να παρακολουθήσετε το ενημερωτικό webinar με θέμα: «Εφηβεία & Eπαγγελματικός Προσανατολισμός - Ο ρόλος της αυτογνωσίας και της στοχοθεσίας».

Το συγκεκριμένο webinar θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου 2023 και ώρα 19.00-20.30.

Ο σκοπός του σεμιναρίου είναι η συζήτηση για τα χαρακτηριστικά της εφηβικής ηλικίας, τα οποία αποτελούν μία πρόκληση ως προς τη διαχείρισή τους από γονείς και εκπαιδευτικούς.

Σημαντικές σκέψεις που αναμένεται να συζητηθούν είναι ο ρόλος του επαγγελματικού προσανατολισμού στη διαμόρφωση του εφηβικού εαυτού εστιάζοντας στο ρόλο της αυτογνωσίας και της στοχοθεσίας στην ομαλή ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη. Τέλος, αναμένεται να παρουσιαστούν χρήσιμα ερωτηματολόγια, εύκολα προσβάσιμα στο διαδίκτυο, τα οποία συμβάλλουν στο σχεδιασμό της περαιτέρω εκπαιδευτικής και επαγγελματικής πορείας εφήβων.

Εισηγητής:

Αριστείδης Λορέντζος: Ψυχολόγος- Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού (M.Sc) Γραφείο Διασύνδεσης ΕΚΠΑ.

Υπερσύνδεσμος Ενημερωτικού Σεμιναρίου:

Πληροφορίες για το webinar:

Η συμμετοχή είναι ανοιχτή προς όλους του ενδιαφερόμενους .

Την ημέρα και ώρα της διεξαγωγής του ενημερωτικού webinar θα επισκεφθείτε τον σύνδεσμο Webex Meetings.

To ενημερωτικό webinar θα πραγματοποιηθεί στην Ελληνική Γλώσσα.

Για να υποβάλλετε ερωτήσεις ή σχόλια προς τον εισηγητή θα μπορείτε να χρησιμοποιείτε την φόρμα υποβολής σχολίων της εφαρμογής (chat), η οποία θα είναι διαθέσιμη καθ’όλη την διάρκεια της εκδήλωσης.

Για την υποβολή αίτησης παρακολούθησης και την παροχή για «βεβαίωση παρακολούθησης» παρακαλούνται όσοι επιθυμούν να μπουν στον σύνδεσμο που παρατίθεται παρακάτω προς συμπλήρωση των στοιχείων τους. Οι βεβαιώσεις παρακολούθησης θα σταλούν στα email σας.