ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΑΚΡΟΑΣΗ: ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Με ιδιαίτερη επιτυχία υλοποιήθηκε την Παρασκευή 13/01/2023 από το Γραφείο Διασύνδεσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών το ενημερωτικό webinar με θέμα: Ενεργητική Ακρόαση: Το κλειδί για μία Αποτελεσματική Επικοινωνία.

Ο σκοπός της ενημερωτικής εκδήλωσης ήταν να εστιάσει σε τρόπους ενδυνάμωσης της Ενεργητικής Ακρόασης ώστε να καταστεί η επικοινωνία αποτελεσματικότερη και το μήνυμά της μεταδοτικότερο. Ειδικότερα παρουσιάστηκαν, ενδεικτικά, λεκτικά (π.χ. νεύμα) σημεία Ενεργητικής Ακρόασης, καθώς επίσης και στρατηγικές/ασκήσεις, οι οποίες φαίνεται να συντελούν στην προαγωγή της.

Εισηγητής του συγκεκριμένου ενημερωτικού webinar ήταν ο κύριος Αριστείδης Λορέντζος Ψυχολόγος – Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού του Γραφείου Διασύνδεσης Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Επίσης μπορείτε να βρείτε πρόσθετο ενημερωτικό υλικό στο συγκεκριμένο σύνδεσμο.

Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Το Γραφείο Διασύνδεσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σας προσκαλεί να παρακολουθήσετε το ενημερωτικό webinar με θέμα: «Ενεργητική Ακρόαση: Το κλειδί για μία αποτελεσματική επικοινωνία».

Το συγκεκριμένο webinar θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 13 Ιανουαρίου 2023 και ώρα 18.30-20.00.

Ο σκοπός του σεμιναρίου είναι η ανάδειξη μιας σημαντικής δεξιότητας, αυτής της ενεργητικής ακρόασης. Ειδικότερα, αναμένεται να γίνει αναφορά σε ορισμένα παραδείγματα δεξιοτήτων ενεργητικής ακρόασης (παράφραση, μη λεκτική συμπεριφορά, κ.α) καθώς, επίσης, και στα σχετικά οφέλη για μία αποτελεσματικότερη επικοινωνία. Τέλος, θα συζητηθούν ποικίλες και άμεσα εφαρμόσιμες ασκήσεις που συμβάλλουν στην περαιτέρω καλλιέργειά της.

Εισηγητής:

Αριστείδης Λορέντζος: Ψυχολόγος-Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού (M.Sc) Γραφείου Διασύνδεσης ΕΚΠΑ

Υπερύνδεσμος Ενημερωτικού Σεμιναρίου

Password: Wm2Ca5pVFe2

Πληροφορίες για το webinar

Η συμμετοχή είναι ανοιχτή προς όλους τους ενδιαφερόμενους και χωρίς κόστος.

Την ημέρα και ώρα της διεξαγωγής του ενημερωτικού webinar θα επισκεφθείτε τον σύνδεσμο Webex meetings.

Το ενημερωτικό webinar θα πραγματοποιηθεί στην Ελληνική Γλώσσα.

Για να υποβάλλετε ερωτήσεις ή σχόλια προς τον εισηγητή θα μπορείτε να χρησιμοποιείτε την  φόρμα υποβολής σχολίων της εφαρμογής (chat), η οποία θα είναι διαθέσιμη καθ’όλη την διάρκεια της εκδήλωσης.

Για την υποβολή αίτησης παρακολούθησης και την παροχή για «βεβαίωση παρακολούθησης» παρακαλούνται όσοι επιθυμούν να μπουν στον σύνδεσμο που παρατίθεται παρακάτω προς συμπλήρωση των στοιχείων τους. Οι βεβαιώσεις παρακολούθησης θα σταλούν στα email σας.