Skip to main navigation Skip to main content Skip to page footer

Γραφείο Διασύνδεσης

ΗΛΕΚΤΡΟΧΗΜΙΚΟΣ ΓΙΑ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΜΕΤΑΛΛΟΥΡΓΙΑ

[κωδ. 2022012706]

Η ερευνητική ομάδα Technologies for Sustainable Metallurgy (TeSMeΤ) δραστηριοποιείται στο Εργαστήριο Μεταλλουργίας του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, υπό την εποπτεία του Καθηγητή Δημήτριου Πάνια. Αποστολή της είναι να διεξάγει εφαρμοσμένη έρευνα στον τομέα της Χημικής Μεταλλουργίας και των Μεταλλουργικών Διεργασιών, αναπτύσσοντας καινοτόμες και βιώσιμες μεθόδους ανάκτησης μετάλλων. Για περισσότερα από 30 χρόνια συνεργάζεται με βιομηχανίες, πανεπιστήμια και εταιρείες σε όλο τον κόσμο και βρίσκεται στην πρώτη γραμμή της Μεταλλουργικής Έρευνας, συμμετέχοντας σε πλήθος διεθνών ερευνητικών προγραμμάτων (EU Horizon, EIT Raw Materials κλπ.)

Περιγραφή θέσης

Η TeSMeΤ αναπτύσσει μεταλλουργικές τεχνολογίες για την ανάκτηση βασικών, σπάνιων και πολύτιμων μετάλλων από πρωτογενείς και δευτερογενείς πρώτες ύλες (πετρώματα, μεταλλευτικά και μεταλλουργικά παραπροϊόντα και προϊόντα στο τέλος του κύκλου ζωής τους). Ιδιαίτερη βαρύτητα στην ανάπτυξη νέων τεχνολογιών από την TeSMeT δίνεται ήδη σε μεταλλουργικές διεργασίες ηλεκτρανάκτησης και ηλεκτροδιάλυσης μετάλλων σε ανόργανους και οργανικούς διαλύτες.

Η θέση του Ηλεκτροχημικού στην TeSMeT είναι μια θέση πλήρους απασχόλησης με σύμβαση έργου σε ερευνητικά προγράμματα του Εργαστηρίου Μεταλλουργίας του ΕΜΠ. Οι κύριες αρμοδιότητες της θέσης περιλαμβάνουν την έρευνα και ανάπτυξη (α) καινοτόμων διεργασιών ηλεκτρανάκτησης (electrowinning) μετάλλων από υδατικά διαλύματα και οργανικούς διαλύτες, (β) διεργασίες ηλεκτρανάκτησης από τήγματα αλάτων (molten salts) και (γ) διεργασίες ηλεκτρομεταλλουργικής διάλυσης (electrometallurgical dissolution).

Αρμοδιότητες αναλυτικά

Ο Ηλεκτροχημικός θα είναι μέλος μιας δυναμικής ερευνητικής ομάδας, με τις ακόλουθες αρμοδιότητες:

  • Ανάπτυξη και εφαρμογή ηλεκτρομεταλλουργικής έρευνας σε εργαστηριακή κλίμακα για βασικά (Fe, Cu, Al κ.λπ.), πολύτιμα (Ag, PGMs, κ.λπ.) και σπάνια μέταλλα (Sc, REEs κ.λπ.)
  • Προγραμματισμός, διαχείριση και αναφορά της εργαστηριακές έρευνας που εκτελείται στα πλαίσια Ευρωπαϊκά χρηματοδοτούμενων προγραμμάτων Horizon
  • Σχεδιασμός και μέριμνα για τη συντήρηση και εύρυθμη λειτουργία του εργαστηριακού εξοπλισμού
  • Συγγραφή πρωτότυπων επιστημονικών άρθρων σχετικά με το εκτελούμενο ερευνητικό έργο και συμμετοχή σε διεθνή επιστημονικά συνέδρια.
  • Επικοινωνία με προμηθευτές ηλεκτροχημικού εξοπλισμού και διασφάλιση της αδιάλειπτης λειτουργίας και συντήρησής του
  • Έρευνα για νέες ηλεκτρομεταλλουργικές και ηλεκτροαναλυτικές τεχνικές και περαιτέρω ανάπτυξη/αναβάθμιση του εργαστηριακής εξοπλισμού

Απαιτήσεις/ Προσόντα

Ο ιδανικός υποψήφιος θα πρέπει να έχει αποδεδειγμένη:

  • Προϋπηρεσία τουλάχιστον 2 ετών στο πεδίο της ηλεκτροχημείας
  • Γνώση θεμελιωδών ηλεκτροχημικών τεχνικών (π.χ. κυκλική βολταμετρία κ.λπ.)
  • Ικανότητα ανάπτυξης νέων ηλεκτροαναλυτικών μεθόδων
  • Άριστη γνώση της Αγγλικής Γλώσσας
  • Γνώση λογισμικού Microsoft Office

Εμπειρία στους παρακάτω τομείς θα εκτιμηθεί:

  • Γνώση τεχνολογίας μεμβρανών σε ηλεκτροχημικά ή/και ηλεκτρομεταλλουργικά συστήματα
  • Εμπειρία στον τομέα της τεχνολογίας μπαταριών
  • Γνώση του λογισμικού COMSOL Multiphysics

Ως μέρος μιας δυναμική ερευνητικής ομάδας που αναπτύσσει πολυδιάστατη δραστηριότητα, αναζητούμε υποψηφίους με:

  • Αποδεδειγμένη εμπειρία στην ηγεσία ομάδας και στην ολοκλήρωση έργων εντός συγκεκριμένου πλαισίου χρόνου και πόρων.
  • Ικανότητα ένταξης και επαγγελματικής εξέλιξης σε ένα συνεχώς μεταβαλλόμενο περιβάλλον με απαιτητικές προθεσμίες
  • Προθυμία ανάληψης πρωτοβουλιών για την κατανόηση και περαιτέρω ανάπτυξη της καινοτόμου έρευνας που διεξάγει η ομάδα
  • Ισχυρές επικοινωνιακές δεξιότητες
  • Επιθυμία για προσωπική και επαγγελματική εξέλιξη
  • Επινοητικότητα, υπευθυνότητα και αυτοπεποίθηση

Εφόσον σας ενδιαφέρει η συγκεκριμένη αγγελία, παρακαλούμε να συμπληρώσετε την Αίτηση Αποστολής Βιογραφικού Σημειώματος, επισυνάπτοντας το βιογραφικό σας σημείωμα.